XC-Trainer - malej, ale šikovnej...

Na našem trhu se objevil velmi zajímavý přístroj od firmy Aircotec, který je kombinací vária a GPS s názvem XC-Trainer (resp. XC-Trainer Dual). Oba přístroje se podařilo technikům fy. Aircotec vtěsnat do krabičky sympaticky malých rozměrů a co potěší ještě víc, obchodníkům se podařilo nasadit velmi rozumnou cenovou politiku.
Detailni popis, připojení k PC
Jak už bylo na začátku zmíněno, jedná se o dva přístroje, XC-Trainer a XC-Trainer Dual. Ten druhý je vybaven dvěma tlakovými sondami, které činí vário citlivějším. Použitá GPS je 16ti kanálová (zachytí současně až 16 družic – většina ostatních GPS je 12ti kanálových) a je nemapová – rozuměj nedají se do ní dohrávat mapy. Nicméně dokáže zobrazovat i křivky, neboť na stránkách Aircotec je možno stáhnout mapu s vyznačením CTR. Z toho plyne, že úroveň vestavěné GPS, co do dodávaných informací je asi na úrovni straré dobré GPS12. Ale ruku na srdce, co při letu potřebujete víc, než údaj o rychlosti a směru a vzdálenosti k OB. S mapami se člověk většinou vytahuje večer před kamarády u piva. Je pravda, že paměť 4kB na dohrávání otočných bodů není příliš obsáhlá a vejde se jich tam jen 224, zato paměť na ukládání letových dat je o něčem jiném. Má velikost 1MB a pojme až 18hodin letu a ukládá souřadnice polohy, tl. výšku, GPS výšku, teplotu, rychlost a ot.body. Ukládací interval je 1sec, z čehož kupeckými počty zjistíme, že tracklog pojme 64800 bodů a to je slušný. Interval se nedá nastavit, ale proč taky.
Kromě výše popsaných vlastností mě zaujala ještě jedna a to křivka rychlosti větru, která zobrazuje vliv větru vzhledem ke směru letu.
Z obrázku plyne, že fouká 20 km/h od JV, pilot letí rychlostí 40 km/h v kurzu 040st a točí převážně doprava (symbol váhy se závažím na pravé straně mezi číslicemi 40 a 040), ve výšce 1389 mnm při stoupání +0,7 m/s. Křivka naznačuje, že největší podpora větru bude při letu na SZ. Tlustý sloupec na růžici kompasu ukazuje směr letu. Pro tuto funkci nemusí být k přístroji připojena rychlostní sonda, ale pilot musí udělat alespoň jednu 360st zatáčku. Záznam letu se, tak jak je u vária obvyklé, spouští automaticky (změnou výšky resp. rychlosti). V případě tohoto přístroje se spouští i záznam GPS - zároveň se zaznamená a uloží bod startu.
Zde je přehled používaných obrazovek:
"mapová“ | ![]() | Pilot (kroužek uprostřed) letí JV směrem-čárka znázorňuje směr letu. Směřuje téměř přímo k OB „SC“ (s nastaveným cylindrem), vzdálenému 3,5km. Momentálně letí po větru(jeho poloha protíná větrnou křivku v její nejnižší úrovni), rychlostí 34km/h proti vzduchu a 42km/h proti zemi |
„stoupáková“ | ![]() | Pilot právě opustil stoupák-křivky na jih od pozice pilota a letí na SSZ. Při zobrazení stoupáku je viditelných posl.5min a +-150m. Zaznamenávají se body se stoupáním větším než nula. |
„váriová“ | ![]() | Obrazovka vária je zřejmě jasná. Vpravo nahoře je graficky směr letu. +2,3 je aktuální stoupání, +2,2 je průměrné (30 sec) |
„barozáznamová“ | ![]() | Křivkou přes celou šířku displeje je zobrazen barogram. Záznam od středu šikmo doprava dolů je termogram. Obojí je záznam za posl. 10min v rozmezí výšky 500m nad i pod pilotem. Poloha pilota je na prostřední přímce, stoupá průměrem +1,5 m/s (30 sec.). Šikmá přímka znázorňuje adiabatický gradient (-1st C/1 |
Jako třešničku na dortu bych označil vynikající vyhodnocovací program, který Aircotec dodává ka svým přístrojům – TN Complete. Umožňuje detailně prostudovat let včetně barografu, umí optimalizovat trasu pro OLC a export do KLM pro Google Earth. Kdispozici jsou i stažitelné satelitní snímky celé Evropa v rozlišení 14m/pixel. Demo je ke stažení zde:
http://www.aircotec.at/cms/upload/tn_complete/SetupTNC2-3-1.exe.
Další zajímavou vychytávkou je iRDA port, takže pro připojení k PC nepotřebujete kabel. To je jistě dobrá zpráva pro ty, kteří s sebou vozí notebook. A co je ještě větší vychytávka – vzhledem k existenci starého dobrého G7ToWin pro PDA, tedy G7toCE, naskýtá se možnost na delších výletech denního stahování tracklogů přímo do PDA.
Co říci závěrem? Přístroj je jako šitý na míru soutěžním pilotům, ale ani my „amatéři“ jím nebudeme zklamaní. Naopak. Kdo oželí mapu v GPS a tím pádem i možnost plánovat let těsně před startem podle seznamu sídel (a spokojí se s plánováním doma a s uloženými otočňáky), neměl by váhat. Uvážíme-li, že vário s barozáznamem, propojitelné s GPS stojí 14 – 19tis. a bodová GPS kolem šesti, dá se pořízením XC-Traineru docela ušetřit (a staráte se jen o jednu baterii).