ZPRAVODAJSTVÍ


Sezóna s trenérem

xct01_150x130.jpg
| Recenze
 
shlédnutí: 8555

Nechci tím naznačit, že bych si platil osobního trenéra, ale chtěl bych se podělit o zkušenosti s praktickým použitím zajímavého leteckého přístroje firmy Aircotec - XC Trainer.
Přiznám se, že když jsem se na začátku sezóny zbavoval vária Flytec 4005 a GPS Garmin 76S, abych si pořídil přístroj kombinovaný, nebyl jsem si úplně jist správností svého rozhodnutí. Teď, po uplynutí sezóny, ve které jsem s tímto přístrojem nalétal 70 hodin ničeho nelituji.

0 příspěvků

Kapitoly článku

  1. "Pozemní" zkušenosti
  2. "Vzdušné" zkušenosti
  3. Zhodnocení a závěr

"Pozemní" zkušenosti

Jak jistě víte, XC-Trainer je kombinovaný letecký přístroj, sdružující funkce vária a GPS, jehož recenzi si můžete přečíst např zde.

Kdo je připraven, nebývá zaskočen……, jak praví známé přísloví a proto je přípravě nutno věnovat jistou dávku pozornosti.

Přestože je přístroj vybaven infraportem, nepodlehněte představě (tak jako já), že ušetříte za datový kabel a s PC ho spojíte pomocí této technologie. I když to výrobce skromně neuvádí, slouží vestavěný IRD port POUZE ke komunikaci s jiným přístrojem pro přenos např. otočných bodů (zatím jsem nezkoušel, takže nemám zkušenost).

Pro komunikaci s PC se zřejmě (nevlastním) nejlépe hodí software TN Complete, který nabízí Aircotec za poměrně vysokou cenu, nicméně jde o velice komfortní nástroj (eval verze s ukázkovým letem je volně ke stažení na stránkách výrobce). Zejména export do Google Earth s kolmým průmětem letu je velice efektní.

Já osobně používám velmi zdařilý nástroj Compe GPS AIR, který mi slouží k veškeré komunikaci s přístrojem – stahováním tracklogů počínaje, přes práci s OB a trasami až po ukládání letů do letové knihy. Zkrátka všestranný nástroj, který mohu všem vřele doporučit.

Jak známo, XC-Trainer je přístroj vyvinutý především pro závodní účely (kde se vedle něj přístroje Garmin nemohou vůbec postavit – zarytí gármiňáci laskavě prominou) a jako takový má značně omezenou kapacitu pro ukládání otočných bodů (pouhých 224). Po absolvování sezóny mi tento počet vůbec nepřipadá malý. Většina majitelů si do přístroje nahrává jen body potřebné pro daný let nebo závod, které potom jednoduše vymažou. Tento postup je velmi praktický a zejména usnadňuje plánování tras.

XC-Trainer trpí jednou zvláštní vlastností a to, že body z přístroje po přenesení do PC ztratí údaj o nadmořské výšce (což je konkrétně pro tento přístroj velice významný údaj) – tedy zálohovat body z přístroje se prakticky nedá. Proto je nutné udržovat si v počítači databázi OB, které si v případě potřeby nahrajete do přístroje. Po jejich „použití“ je nejlepší je z přístroje odstranit a pak nahrát třeba zase jiné.

Velmi příjemnou vlastností přístroje je, že v porovnání s GPS Garmin (se sériovým portem) mají daleko větší rychlost přenosového protokolu, takže po stažení tracklogu už budete mít v sobě půl piva, než bude obsloužen kolega s Garminem :-) A to je třeba si uvědomit, že tracklog je zapisován po 1 sec!

Diskuse k článku

Položky označené hvězdičkou je nutné vyplnit.

Nový příspěvek


Partneři:

 logo Axispara  logo MAC Para



Sekce PGwebu: