ZPRAVODAJSTVÍ


Jak dostat mapu do nemapové GPS?

jakdostat01_150x97.jpg
| Recenze
 
shlédnutí: 7520

Jednoduše: „sendmap mojemapa.img COM1“ … a potom jen pár minut počkat. Ale tak jednoduché to zase není… Že je důležité při paraglidingu vědět, kde se zrovna pohybuji mi došlo, když jsem s kamarádem Metudem jednou létal na Straníku a na můj dotaz, kde že se zrovna nachází mi sdělil, že je právě u Jablunkova a točí stoupák nad státní hranicí.

0 příspěvků

Tyto údaje samozřejmě vyčetl ze své mapové GPSMAP 76S. Vzhledem k tomu, že vlastním nemapový přístroj GPS 72, docela jsem mu to záviděl. Často se stává, že se při přeletech pohybujeme v poměrně známém terénu, ale jakmile se dostaneme někam dál, už bývá orientace horší. Ne každá vesnička je pilotovi notoricky známá.

Údaj, kde se pilot nachází je docela užitečný po přistání a hodí se ho sdělit např. svozovému autu. Určitě lépe vypadá, když oznámíme, že se nacházíme na silnici dva km západně od Horní Dolní, než suchý údaj: …jsem na silnici na N 49,79416 E 18,62573. Vzhledem k tomu, že GPS 72, tak jako i další nemapové přístroje eTrex Venture, GPS 76, má jednomegabajtovou přepisovatelnou paměť pro dohrání bodů zájmu, napadlo mne, že je třeba ji využít. Jeden MB není mnoho, ale tzv. bodové mapy nezabírají velký prostor.

Pro vytvoření bodové mapy je potřeba nashromáždit údaje o poloze sídel. To není nikterak jednoduché. Mapa, kterou jsem vytvořil, obsahuje všechna větší sídla celé Evropy a kompletně všechna sídla ČR a SR.Obsahuje celkem asi 24tis. Bodů – z toho přes 13 tis. sídel, zbytek tvoří státní hranice. Sídla ČR a Slovenska se mi po velké snaze podařilo sehnat, ale zbytek Evropy – a teď se nesmějte – jsem po jednom „vyzobal“ (kliknout-uložit, kliknout-uložit, ……) z jistého nejmenovaného mapového produktu. Pro zajímavost trvalo to asi tři dny.Hranice států jsou volně stažitelné z webu.

Takže potud zdroje. Daleko horší bylo data zkompilovat do mapového formátu IMG. S tím mi velice pomohl Honza Martásek, známý mapový guru z freemaps.cz, kterému tímto moc děkuji. Kompilaci jsem prováděl standardním freewarovým produktem gpsmapper. Zkrátka po mnoha pokusech/omylech, dodělávkách a vylepšování jsem dospěl k výsledku, který je zřejmý ze screenshotů – odkazy níže.

Velmi brzo mi začalo vadit, že i když mám GPS plnou sídel, nemohu v nich vyhledávat – to je mimochodem velké mínus jinak velmi slušných volně stažitelných map ČR na webu freemaps.cz. Je to způsobeno právě použitým freewarovým nástrojem gpsmapper, který umí vytvořit tzv. indexovanou mapu jen v placené verzi. Po dlouhém pátrání na webu jsem objevil další freewarový nástroj, který dokáže již hotovou mapu rozkompilovat, vytvořit z ní abecední seznam sídel a poté zase zkompilovat. Pro přesnější vyhledávání jsem k sídlům ČR doplnil ještě okresy. Takže výsledkem je bodová mapa vč. státních hranic, ve které mohu jednotlivá sídla vyhledávat – no není to dokonalé?

Jak je zřejmé, nevložil jsem do mapy všechny státní hranice celé Evropy, ale jen hranice států, kde se při svých paraglidingových výletech pohybuji. Taktéž hustota sídel je přímo úměrná mnou navštěvovaným státům – kromě ČR a SR, které jsou, co se sídel týká, kompletní, jsem se zaměřil hlavně na Slovinsko (taky kompletní seznam) a sever Itálie.

S jídlem roste chuť a tak jsem postupem času vytvořil ještě další mapu, tentokrát velmi podrobně Českou a Slovenskou republiku. Získal jsem totiž seznam sídel ČR včetně městských částí, bodů zájmu a topologických bodů = něco přes 14 tis. položek. K tomu se mi trochu „rozrostlo“ i Slovensko (2900 sídel), což vzhledem k jednomegabajtovému limitu zákonitě muselo vydat na zvláštní mapu.

Takže nyní mám mapy dvě – „domácí“ a „zahraniční“, které si nahraji do přístroje podle potřeby.

Jak jsem již uvedl, obě mapy jsou indexované – možnost vyhledávání a jsou třívrstvé. Z výše uvedeného plyne, že jsem si s těmi mapami docela vyhrál, ale výsledek – aspoň doufám, stál za to. Nehledě k tomu, že z původně čistě bodové GPS mám teď docela slušnou mapovou.

A takto to vypadá v praxi (klikni na obrázek pro zvětšení…):

Brno a jeho městské částiVyhledávání sídel

Slovinsko s italskou hranicí

Straník a okolí

 

Letu zdar…

Leoš Nosek

Diskuse k článku

Položky označené hvězdičkou je nutné vyplnit.

Nový příspěvek


Partneři:

 logo MAC Para  logo Axispara



Sekce PGwebu: