ZPRAVODAJSTVÍ


Český pohár paraglidingu 2012 je za námi

vyhlaseni_cpp-cedule_800.jpg_150x84
| Soutěžní létání | Přelety
Celá Evropa -> Horní Cerekev
shlédnutí: 6055

Rok se s rokem sešel, do našich šířek přišel sychravý podzim a na jižní poloukouli už je sezóna v plném proudu tříkil a čtyřkil. Neklamné znamení, že je potřeba ohlédnout se za proběhlým ročníkem Českého poháru paraglidingu a poblahopřát vítězům.

0 příspěvků

Ještě než představíme letošní medailisty musíme upozornit na rychle se blížící vyhlášení vítězů ČPP s datem 17. listopadu 2012, které se bude konat letos nově v Horní Cerekvi. Nemění se jen místo, chystáme pro vás pár dalších překvapení – ale nechte se překvapit:) Vše podstatné o vyhlášení najdete na speciální stránce.

Pár čísel

 

Letos nenabídnu tolik grafy a analýzu trendů, ale pár zajímavých čísel jsem si připravil i letos. Pojďme se tedy podívat na ony makroukazatele (stále ještě) letošního ČPP.

  • celkový počet letů: 9635

  • počet přihlášených pilotů: 606

  • počet pilotů v kategorii Open: 526

  • počet pilotů v kategorii Standard: 229

  • počet pilotů v kategorii Ženy: 25

  • počet pilotů v kategorii Junioři: 21

  • počet pilotů v kategorii Senioři: 66

  • počet pilotů v kategorii Tandem: 30

  • počet pilotů v kategorii Týmy: 54

  • celkový počet km: 225 362.992 km

  • celkový počet bodů: 262 881 b

  • nejvíce letů v sezóně od 1 pilota: 114 (František Beránek)

  • nejvice letů za den: 216 (8.5.2012)

  • nejvíce letů za měsíc: 1950 (srpen 2012)

  • nejdelší let: Jan Habermann, 260.55 km volný let, Všechov, 12.8. 2012

  • nejhodnotnější let: Petr Kostrhun, 213.69 km FAI, 299.17 b., Fiesch, 19.8. 2012

  • počet letů přes 100 b: 413

  • počet letů přes 200 b: 54

  • počet letů přes 100 km v Čechách: 70

  • počet letů přes 200 km v Čechách: 5

  • počet letů přes 100 b v Čechách: 115

  • počet letů přes 200 b v Čechách: 10

  • počet letů přes 100 b v zahraničí: 298

  • počet letů přes 200 b v zahraničí: 44

Tučně jsou označena historická maxima. Celkově v hrubých číslech Pohár zase narostl, přibylo pilotů, k tomu mírně i letů, poměrně značně narostl celkový počet nalétaných km - poprvé přes 200 tisíc a to dost výrazně. Po loňském přešlapování je to určitě pozitivní trend:) Přibylo pilotů na „áčkách“ a zejména 50+ pilotů. Ostatní kategorie stagnují, "nejkrásnější kategorie" (Ženy) se nám bohužel po delší stagnaci propadla do recese. Napadají někoho nějaká prorůstová opatření pro tento sektor v ČPP?: -).

Výsledky kategorií

Open

V nejprestižnější kategorii vyhrály Alpy. Petr Kostrhun, který se loni alpskými lety probojoval na bednu, letos drtil Alpská dvoukila tak cílevědomě, až ho to katapultovalo na samotný vrchol. Boj o umístění v ČPP přitom pro Petra začal až v létě, na první místu mu tedy stačily 2 měsíce intenzivního létání v Alpských „supermarketech“! Karel Vrbenský skončil sice nakonec druhý, nicméně skvělými lety v průběhu celé sezóny, v Čechách i v zahraničí, triangy i záfuky dokázal, že pro letošek byl suverénně nejuniverzálnějším českým XC pilotem. Dvoukilo FAI v Alpách, dvoukilo volně a kilo FAI v Čechách mluví samo za sebe. Na třetí místo se v samém „supermarketovém“ závěru, stejně jako Petr Kostrhun, vyšvihnul Milan Abrahám. Vytoužené alpské FAI dvoukilo si opět těsně ponechal na příští sezóny.

Standard

Nejkvalitnější Alpské „suproše“ letos určovaly také boj u „áčkařů“. Mirek Mimochodek, který žije a pracuje ve „švýcarském Owens Valley“, tedy v údolí Wallis nedaleko Fiesche, si dokázal úspěšně počíhat na ty nejkvalitnější „standardní“ úlovky v kraji ledovců a čtyřtisícovek. Aleš Němec zvláště v druhé půlce léta také nevynechal jedinou příležitost k pořádné Alpské „štrece“ a to mu po zásluze vyneslo druhé místo. Loňská kometa Tomáš Pysk toho letos (vzhledem k počasí nikoliv překvapivě) také nalétal víc nad Alpami a to mu vyneslo opět místo na stupních vítězů.

Ženy

V ženské kategorii letos nenechala nic náhodě „Sorica lady“ Alina Antošová a opět ve Slovinsku sekala jedno kilo za druhým. Nejlepší let ale nakonec předvedla na Speikbodenu, a jelikož to vypadá, že slovinské hřebeny už jí začínají být trochu krátké, vůbec bychom se nedivili, kdyby příští rok Alina sekala dvoukila na Speiku:). U Jany Krátké bych se zas vůbec nedivili, kdyby za rok sbírala FAI kila z Vysočiny, startem z (krátkého) lana. Letos opět ukázala, že i v této u nás dost mizerné sezóně dokáže zaletět moc pěkně nad rovinami. Na třetí místo se po zásluze probojovala Markéta Gwužďová, která názorně předvedla, že i letos šla lítat v Čechách kila – a povedlo se jí to u nás hned 2x.

Junioři

Mladí a nadějní se letos také vydali masivně dobývat Alpy, ostatně nic jiného jim ani nezbývalo. Nejvíce z toho vytěžil Samuel Jordán, jeden z těch, kteří letos objevili „švýcarské Owens Valley“. Na sklonku sezóny tak přeskočil mladého zástupce „letecké mafie Krátkých“ :) Jendu Krátkého, kterému se výjimečně zadařilo využít parádní záfukovou SV situaci v květnových Čechách 2 dny po sobě. Na třetí placku se dostal „mladý pán z Jeviněvsi“ Jirka Bečvář – pochopitelně nikoliv lety z Jeviněvsi:) Svoje portfolio letů z Alp ale doplnil i pěkným trianglem ze severočeské mekky Krupky.

Senioři

Kategorie „zralých v nejlepším věku“ nám letos rekordně narostla co do účasti a zároveň došlo po neuvěřitelně dlouhé hegemonii ke střídání stráží na prvním místě! Letos tak na stupínek nejvyšší vystoupí Petr Hanka, kterému ty plocháře letos prostě šly od ruky. Nebo od padáku?:) Jak na Sorici, tak i na Speiku. Fenomén této kategorie všech předchozích ročníků ČPP letos ale také nedal svou kůži zadarmo. Bohužel se Ottovi Popovskému nepovedl žádný pěkný Landeck-FAI jako v minulých letech, jinak by to byl asi tužší souboj. Třetí skončil Luděk Horák a stejně jako jeho soupeři bodoval v Alpských „supermarketech“ od Slovinska, přes Rakousko až po Itálii.

Tandem

V jediné kategorii, ve které si pilot při lovení bodů může naživo popovídat (...pokud tedy pasažérovi je do řeči:-) se na piedestal postaví třetí zástupce nejúspěšnější PG rodiny na Vysočině a v Česku (a nepřekvapilo by nás, kdyby to bylo i ve světě!), Honza Krátký. Sfouknul to parádními 4 domácími lety, mezi nimiž se skví tandemové „kilo“ - to je vskutknu vzácný úlovek v jakékoliv sezóně, natož té mizerné letošní. Na druhém místě uvidíme také tradičního medailistu této kategorie, Honzu Křístka. Stejně jako třetí Hynek Obořil si na tandemu moc pěkně zalétali na tradičních Slovinských terénech.

Týmy

Týmový souboj byl letos za poslední roky určitě nejzajímavější a plný zvratů, i když až do půlky sezóny to vypadalo, že se v této kategorii nic neděje. V létě však všichni piloti těch nejambicióznějších týmů zamířili do Alp jako jeden muž a začal souboj na život a na smrt:)

Bodové rozdíly mezi prvními 3 týmy jsou nakonec rekorně malé a první 2 místa obsadily nové „značky“. Vítězně nakonec ze souboje vyšli absolventi Zvláštní školy létání (Mirek Volný, Petr Kostrhun, Milan Zadina), druzí skončili GiPSies (Ondřej Palkovský, Petr Chromec, Jakub Havel) a třetí místo obsadil Pink Panther (Milan Abrahám, Petr Ďorď, Jindra Fikar) - pikantní na tom je, že tradiční Alpští orli pod značkou růžového pantera jsou na stupních vítězů jediní, kdo si do skóre zásluhou Jindry Fikara připsali let z Čech...inu, časy se mění:)

Přidružené soutěže

Čokoládový klub kilařů

V letošním čokoládovém klubu sponzorovaném Čokoládovnami Fikar se se změnou pravidel (max. 2 lety z 1 místa do kilařského skóre) vypořádal nejlépe David Rybář a sesbíral úctyhodných 14 započítaných kil (18 celkem). Kilařů bylo nakonec rekordních 127 a za zmínku stojí i celkem 14 pilotů, kteří mají na kontě let přes 200 km dlouhý (připomínáme, že pro Klub kilařů se vždy počítá trať volné vzdálenosti přes 3 OB) – to už je skoro na Klub dvoukilařů:).

První desítka Klubu kilařů se v Horní Cerekvi může těšit na svůj čokoládový poklad!

České nebe

I v letošní na počasí špatné sezóně se našli piloti, kteří doma zalétli super lety a domácími lety nasbírali úctyhodné body. Nejúspěšnější z nich byl Karel Vrbenský před Vítkem Fedrou (oba mají na kontě 100 + km FAI a 200+ km VP) a Michalem Brabencem (2 moc pěkné skoro-100 km FAI).

Ani na krále Českého nebe letos nezapomeneme a bude jim patřit jejich porce slávy na letošním vyhlášení.

Diskuse k článku

Položky označené hvězdičkou je nutné vyplnit.

Nový příspěvek


Partneři:

 logo Axispara  logo MAC Para



Sekce PGwebu: