ZPRAVODAJSTVÍ


Český pohár paraglidingu 2013

sam_2946.jpg_150x113
| Soutěžní létání | Přelety
celý svět
shlédnutí: 6425

Pojďme se podívat na letošní ročník ČPP 2013 v souhrnné  retrospektivě a připomenout si vítěze jednotlivých kategorií.


0 příspěvků

Letos jsme do ČPP létali jako o život. S novými pravidly, které přinesly nejvýraznější změnu v novodobé historii Českého poháru paraglidingu, a také s neuvěřitelně dobrým počasím, které trvalo v podstatě celé prázdniny a doslova zachránilo celou sezónu. Nebýt dvou parádních prázdninových měsíců, zřejmě by nám na tuto sezónu zůstaly podobně smíšené dojmy, jako z těch několika předchozích.

Co se to na začátku léta vlastně stalo a proč se počasí nedostavilo dříve? Svědky překvapivého odhalení budou všichni, kdo se zůčastní sobotního Vyhlášení ČPP!

Highlights letošního ČPP:

- nejúspěšnější ročník: Jak celkovým množstvím přeletů (poprvé přes 10 tisíc), počty pilotů celkově i v polovině kategorií, celkovým náletem kilometrů a celkovým bodovým ziskem (poprvé přes 300 tisic bodů) ročník 2013 přepisuje dosavadní statistiky.

- nejúspěšnější měsíc: Červenec 2013 přinesl fenomenální stálé počasí a počet veřejně přihlášených letů se vyhoupl na téměř 3 tisíce! Pro srovnání - to je za jediný měsíc téměř dvojnásobek toho, co bylo přihlášeno do ročníku 2006 za celou sezónu.

- nejúspěšnější dny: Výtečných dnů bylo letos (naštěstí) vícero, takže loňský rekord v počtu letů zůstal, sice těsně, ale nepřekonán. Měřeno počtem přihlášených letů, byl letos nejlepší to 14. duben, který sice nepřinesl rekordní počasí, ale vylákal po dlouhé zimě poprvé nebývalé množství pilotů (208 letů). Co se týče kvality, parádní letní bilance vyvrcholila 15. srpnem, který je historicky nejúspěšnějším dnem na našem území. Pro ilustraci: K 66 “středoevropským” FAI trojúhelníkům přes 100 km v historických tabulkách, které byly před tímto dnem uletěny, přibylo za jediný den celých 11 zápisů, z toho dva přes 150 km!

- rekordní výkony: osobních maxim bylo bezesporu nepočítaně. Padnul historicky nejhodnotnější český výkon jak v Alpách (259 km FAI Petr Kostrhun), tak v ČR (153 km FAI Karel Vejchodský). Počty kvalitních letů zejména přes 100, 200, 300 bodů se dostaly na historická maxima, po několika sezónách alpské dominance zejména co se týče letů na našem území.


Letošní ročník ČPP 2013 v číslech (tučně jsou historicky nejlepší čísla ve srovnání všech ročníků ČPP; procentuelně je změna proti loňskému ročníku):

  • celkový počet letů: 10848 (+13%)

  • počet přihlášených pilotů: 651 (+7%)

  • počet pilotů v kategorii Open: 559 (+6%)

  • počet pilotů v kategorii Standard: 245 (+7%)

  • počet pilotů v kategorii Ženy: 29 (+16%)

  • počet pilotů v kategorii Junioři: 22 (+5%)

  • počet pilotů v kategorii Senioři: 81 (+23%)

  • počet pilotů v kategorii Tandem: 36 (+20%)

  • počet pilotů v kategorii Týmy: 49 (-9%)

  • celkový počet km: 246 037.874 km (+9%)

  • celkový počet bodů: 305 556 b (+16%)

  • nejvíce letů v sezóně od 1 pilota: 145 (Stanislav Meyer)

  • nejvice letů za den: 208 (14.4. 2013)

  • nejvíce letů za měsíc: 2988 (červenec 2013) +53%

  • nejdelší let: Petr Kostrhun, 259.18 km km FAI, Antholz 13.6. 2013

  • nejhodnotnější let: Petr Kostrhun, 259.18 km km FAI, 362.85b. Antholz 13.6. 2013

  • nejhodnotnější let v ČR: Karel Vejchodský, 153.20 km FAI, 337.04b., Niva 17.7. 2013

  • počet letů přes 100 b: 481 (+16%)

  • počet letů přes 200 b: 95 (+76%)

  • počet letů přes 300 b: 8 (loni žádný)

  • počet letů přes 100 km v Čechách: 87 (+24%)

  • počet letů přes 200 km v Čechách: 2 (-60%)

  • počet letů přes 100 b v Čechách: 227 (+97%)

  • počet letů přes 200 b v Čechách: 40 (+300%)

  • počet letů přes 300 b v Čechách: 5 (loni žádný)

  • počet letů přes 100 b v zahraničí: 254 (-15%)

  • počet letů přes 200 b v zahraničí: 55 (+25%)

Kategorie ČPP

Open

Trvalo dlouho, než se dění v poháru “ohřálo” po dlouhé zimě. Pak to chvíli vypadalo, že celý Pohár má v kapse několika špičkovými lety během pár dnů Petr Kostrhun. Pak ale přišlo fenomenální léto, v Čechách se přepisovaly historické tabulky a tím, kdo se smál naposledy, je ostřílený pohárový šampion Karel “charlie” Vejchodský. A v samém závěru také neméně zkušený Honza Habermann, který zůstal od začátku do konce věrný Všechovu a “modrým” kilům.

Standard

Kategorii rekreačních padáků letos opanovali mladíci. Kometa letošní sezóny Standa Mayer si nakročil k vítezství již březnovým ledovým úletem z Cukráku a pilným pokoušením (145 letů v ČPP 2013!) jej již z ruk nedal. Mikuláš Krutský předvedl svoje umění zejména v Čechách, stejně jako zkušená legenda Milan “malin” Kameníček. Všichni na Nevadách od Gradientu.

Ženy

Alině Antošové už Sorica letos příliš nestačila, takže se stala tak trochu také “Lady Antholz” a “Lady Skalka”. A kdoví, příští rok to možná bude Lady Niva:) Každopádně to letos o pár bodů stačilo na Zdenku Chromcovou, i na (zatím) českou specialistku Janu Krátkou.

Junioři

Mladíci letos svedli líté boje jak v Alpách, tak v Čechách. Samuelovi Jordánovi nakonec chybělo pár bodů na Jirku Bečváře. O Mikulášovi zde již řeč byla, svými výkony zabodoval také v Juniorech. A není to jeho poslední kategorie, ve které může slavit!

Senioři

Podíl zralých pilotů v ČPP nám stále utěšeně narůstá a s tím také prestiž seniorských bojů v ČPP. V těsném souboji o první místo nakonec zvítězily maďarské roviny v podání Honzy Edlera. Petr Hanka zůstal jen o pár bodů zpět a ty maďarské roviny na tom také nesou podíl, i když přecejen menší, než ty všechovské - a ani na Alpy Petr nezanevírá. Zato Zbyněk Němec zůstal zcela věrný českým (či spíše moravským) vlekům.

Tandem

Tandemové tantiémy se tradičně doháněly až v září, na rozličných terénech. Rozdíly na bedně jsou opravdu maličké, medailisté se vešli do rozdílu 5.5 bodu. Nejvíce slavit může Honza Krátký, jen neznatelně méně Honza Křístek a téměř nic si s nimi nezadá Vlasta Vavřinec.

Týmy

V souboji týmů nakonec vyhrál Všechov. Pochopitelně především letecké umění Jazz teamu (Habermann, Vrbenský, Krampl) a jejich nadmíru vydařená koncovka. Maďarské roviny se nakonec musí spokojit s druhou příčkou, snad z toho nebudou mít Vítek Fedra, Honza Edler a Pavel Dohnálek Noční můru! Tradičně nejdůležitejší tým všech týmů vedený šéfinspektorem Clouseauem udělal v závěru léta také všechno možné a nemožné pro to, aby o nich bylo na vyhlášení zase slyšet. A bezesporu o Pink Panther opět bude;-).

Přidružené soutěže

Gradient České nebe

Prestižní souboj o padák z dílny Gradientu byl velmi napínavý. Srpnová koncovka rozhodla, že padák si nakonec bude moci odvézt Petr Bílek (všechny lety má “modré” trojůhelníky ze Všechova), jelikož jeho největší soupeř Tomáš Pysk v rozhodující den svůj modrý flák bohužel nedoletěl. Na třetím místě skončil Jarda Tůma.

Padáku od Gradientu se dočká také vítězný “standardní” pilot. Čímž můžeme již potřetí zmínit Mikuláše Krutského. Tomu říkáme úspěšný rok! S Janou Krátkou to ale vůbec neměl lehké a až do konce sezóny také nebylo nic jisté. Třetí skončil všechovský Vendelín František Vondruška.

Alpské nebe

Soutěž horských ultramaratónců po zásluze opanoval David Rybář. Létal všude kde se dala nějaká pořádná štreka ulovit a nepromarnil ani den. Petr Kostrhun skončil druhý, předvedl ale nejlepší český let v Alpách vůbec. Trojici nejúspěšnějších alpských milců uzavírá Marek Pach.

Klub kilařů / dvoukilařů

První dvě kilařská místa jsou pouze výměna pozic z Alpského nebo - Petr Kostrhun nasbíral kil 12, zatímco David Rybář 10. Petr Chromec se vklínil za ně s 9 kily. Aspoň jeden “kilařský” zápis má 110 pilotů.

Dvoukilařská soutěž kopíruje na prvních 3 místech pořadí Alpského nebe (Rybář, Kostrhun, Pach) a ukazuje, že pro dvoukilaře jsou Alpy alfou a omegou úspěchu. Celkem “dvoukilařilo” letos 17 pilotů.

 

Diskuse k článku

Položky označené hvězdičkou je nutné vyplnit.

Nový příspěvek


Partneři:

 logo MAC Para  logo Axispara



Sekce PGwebu: